A DEPRESSZIÓRÓL

Dr. Pálvölgyi Rita

 

A depresszióról már mindenki hallott. Mindenkinek van valamiféle képe arról, mit is jelent számára ez a fogalom. Sokaknak van olyan rokona, ismerőse, akit a közvélemény depressziósként tart számon.

A pszichoterápiás rendelésen is gyakran előfordul, hogy a kliensek depressziósként határozzák meg magukat. Sokszor igazuk is van. Néha pedig nincs.

Mi az, ami nem depresszió?

Hangulati, érzelmi életünk - szerencsénkre - színes, gazdag, szélsőségeket is magába foglaló meghatározója személyiségünknek.

Kirobbanó jókedvét, energiával telt, tevékeny állapotait, friss, gondolat-gazdag ébredéseit senki nem szokta címkével ellátni, nem töpreng azon, vajon miért is van így?

Annál gyakrabban előfordul, hogy rosszkedvünket, bánatunkat, veszteségünket, önbizalmunk hiányát, fáradtságunkat, alvászavarunkat valamilyen címkével látjuk el - nem ritkán depressziósnak minősítve magunkat. Pedig a fenti érzések, állapotok szintén az egészséges lelki működés részei lehetnek. Egy szeretett személy elvesztése felett érzett fájdalom természetes módon hordozhat magában önvádlásokat, bűntudatot, a lehetőségek megmásíthatatlan elvesztésének érzését. Kapcsolati sikertelenségeinket, teljesítménybeli kudarcainkat gyakran kísérik önértékelési zavarok, levertség, visszahúzódás a társas kapcsolatokból. Hosszan lehetne sorolni azokat az állapotokat, melyek, - bár kellemetlen, fájdalmas, nem-vágyott, - de mégis természetes részei lelki életünknek.

Az átmenet az egészséges lelki folyamatok és betegségek között nem éles. Így a tartós lehangoltság elérheti azt a mértéket, melyet már joggal tekinthetünk depressziós állapotnak.

A depresszió mind megjelenési módját, mind kórokát tekintve igen színes kórkép. Valószínűleg a leggyakoribb lelki betegség.

Mi a depresszió?

Rendszerint a vezető tünet a hangulati élet zavara. A depressziós ember nyomott hangulatán igen nehéz, vagy lehetetlen változtatni. Érdeklődését nem ragadja meg semmi, nem lát reményt a változásra. Élete örömtelenné válik, mindent sötét színben lát, szorong .

Emellett jellemző a lelki- és fizikai gátoltság. A depresszióban szenvedő fáradt, képtelen koncentrálni, gondolkodása megnehezül, teljesítménye lecsökken. A mozgása is lelassul, darabossá válik. Megváltozik, - rendszerint csökken - az étvágy, alvászavar jelentkezik.

A depresszióhoz gyakran társulnak testi tünetek. Gyakori a mellkasi-, nyaki szorítás érzése, fejfájás, székrekedés, gyomor-bél panaszok, gerinc-fájdalom, szív- vagy légúti panaszok.

Az állapot gyakran jellegzetes napszaki ingadozást mutat.

A depresszió azonban nem mindig mutatja a fent leírt, jellegzetes, könnyen felismerhető képet. Gyakran más tünetektől elfedve jelentkezik.

Leggyakoribb változat az, mikor a normális hangulati, lelki jelenségek megtartottsága mellett a fent említett testi tünetek az uralkodóak. Ilyenkor természetesen a fizikai kivizsgálás kerül előtérbe, mely vizsgálatok negativitása hívja csak fel esetleg az orvos figyelmét a háttérben csendben meghúzódó hangulati nyomottságra.

A kifejezett testi tünetek megléte mellett külön csoportot képez az a tünet-együttes, melyben enyhe hangulatzavar mellett domináló a szorongás, mely rohamok formájában is jelentkezhet. Nagyfokú fáradékonyság mellett megváltozhat a napszaki ritmus: reggel enyhébbek a tünetek, mint este. Alvászavar helyett túlzott aluszékonyság jelentkezik.

Krónikus fájdalmak hátterében nem ritkán szintén depresszió húzódik.

Gyakran tapasztaljuk, hogy a depresszió másodlagosan, egyéb pszichés betegség kísérőjeként lép fel. Elhúzódó szorongás, fóbiák és kényszerek az élettér, a társas kapcsolatok nagyfokú beszűkülésével, sorozatos kudarc-élménnyel járhatnak, mely -az alapbetegséget is tovább súlyosbító- depressziót válthat ki.

Alkohol- és drogbetegség hátterében szintén állhat krónikus depresszió, mely, - talán sok évvel ezelőtt - arra késztette a beteget, hogy ezekkel a szerekkel próbáljon enyhíteni hangulati nyomottságán.

Szoros a kapcsolat a táplálkozási zavarok / étvágytalanság, elhízás, anorexia nervosa, bulimia / és a depresszió között is.

Depressziós gyermekek tünettana szintén igen gazdag lehet. A fejlődés során változik a gyermek képessége a bánat, szomorúság, félelem és szorongás kifejezésére. A depresszív hangulati jegyek mellett az alvás- és étvágy zavara, szorongás, nyugtalanság, a kontaktus felvételének, és megtartásának zavara, agresszió, a figyelem-, a koncentráció zavara, testi betegségek /fejfájás, hasfájás, szédülés/ utalhatnak az alapbetegségre a különböző életkorokban.

Mi okozza a depressziót?

Erre a kérdésre a válaszunk folyamatosan változik, máig kialakulatlan. Különböző iskolák keresik a választ a maguk által megfogalmazott kérdésekre. A kutatások sokszor egymástól szélsőségesen eltérő eredményeket hoznak.

Mára a biológiai megközelítés vált talán a legelterjedtebbé. Az un. monoamin hipotézis szerint a depressziót a noradrenalin és a szerotonin genetikusan meghatározottan csökkent központi idegrendszeri funkciója eredményezi. Emellett feltételezik a monoaminok receptorai érzékenységének megváltozását is.

Ez az elmélet valószínűsíti, hogy öröklött hajlam okozza egyesekben a fenti elváltozásokat, depressziót okozva, függetlenül az érintett személy fejlődésétől, az őt ért pszicho-szociális hatásoktól. Erre utal a betegség-csoport elnevezése: primer depresszió.

Másodlagosnak tekinti az elmélet azokat a depressziókat, melyeket jól nyomon követhető testi elváltozás vált ki, előz meg. Így például az agyban zajló morfológiai elváltozások / pl. arterioszklerózis, trauma, tumor, Parkinson kór / okozta tünetek egyike lehet a depresszió.

Úgy nevezett szimptómás depressziók, melyek valamely fizikális betegséget követően lépnek fel. Fertőző betegségek közül a májgyulladás, tüdőgyulladás, influenza kísérőjeként jelenhet meg. Emellett szív-érrendszeri betegségek kapcsán észlelték a depresszió megjelenését az átlagot meghaladó mértékben. Bizonyos gyógyszerek tartós szedése is depressziót válthat ki.

A biológiai megközelítéstől gyökeresen különbözik a pszichés folyamatok, betegségek dinamikus-pszichoanalitikus megközelítése. Az elmélet képviselői a személyiségfejlődés meghatározójának az egyént élete során ért élményeket, meghatározó kapcsolatokat, /ezen belül elsősorban az anya-gyermek kapcsolatot /, az elszenvedett lelki traumákat tekintik, melyek egy adott genetikai bázison alakítják a személyiséget. A pszichés betegségeket - így a depressziót is - ez az elmélet a lelki struktúra szerves részének tekinti, melynek gyökerei feltárhatóak az egyén fejlődésében. A lelki betegségeket mintegy az életeseményekre adott reakciókként kezeli.

A csoportterápiás- és családterápiás megközelítések a személyiség /és betegségei / interperszonális, társas közegét hangsúlyozzák.

A kognitív-magatartásterápiás elmélet a depressziók keletkezésében a kognitív folyamatok elsődlegességét hangsúlyozzák /pl. tanult tehetetlenség /. Az elmélet szerint az egyén negatív irányba torzulva érzékeli a valóságot, önmagát és a jövőt. A torzulások hátterében kóros attitűdök, jellegzetes logikai hibák állnak.

A korábbi éles elhatárolódás után ma már léteznek törekvések a fenti megközelítések integrálására, hangsúlyozva a genetikai, alkati, élettörténeti, környezeti tényezők együttes hatását.

Hogyan gyógyítható a depresszió?

Mielőtt a terápiás lehetőségekre térnénk, szeretném hangsúlyozni, hogy a depresszió spontán is gyógyulhat. A stressz, feszültség enyhülése, az életeseményekben történt kedvező fordulat, vagy csak egyszerűen a lelki feldolgozó mechanizmusok működése révén oldódhat a depresszió.

Ugyanakkor kezelés hiányában krónikussá, másodlagos betegségek okozójává válhat, öngyilkossági kísérletbe torkollhat.

A terápiás megközelítések - hasonlóan a kóroktani elméletekhez - különbözőek lehetnek.

A biológiai-biokémiai alapokon álló szakemberek a gyógyszeres kezelés elsődlegességét hangsúlyozzák. Egyre hatékonyabb és kevesebb mellékhatással bíró szorongásoldók, antidepresszánsok, altatók jelennek meg. Különösen az antidepresszánsok esetén fontos, hogy hatásukat hosszútávon fejtik ki, hetek telnek el a kedvező hatás megjelenéséig, és hónapokig szükséges lehet a gyógyszer szedése.

A pszichoterápiás módszereknek ma már szintén igen széles a spektruma. A tünetek hátterének feltárására, korrigált élményfeldolgozásra épülnek az un. dinamikus-feltáró terápiák. Egyéni terápiák közül a pszichoanalízist, az analitikusan irányított rövid-terápiákat kell feltétlenül megemlíteni. Csoportos feltáró terápiák az önismereti csoportok, a pszichodráma. A csoportos módszerek közé sorolandó a családterápia is, mely egyebek mellett feltáró terápiás eszközökkel is dolgozik.

A magatartásterápia során a paciens és a terapeuta elemzik a tünetet, terápiás célkitűzést fogalmaznak meg és terápiás programot, otthoni feladatokat állítanak fel, mely mentén haladnak lépésről lépésre.

Az un. relaxációs módszerek a testi-vegetatív működésen keresztül igyekeznek hatást gyakorolni a lelki folyamatokra, alátámasztva ezzel a testi - és lelki folyamatok szoros egységét. Ilyenek a hipnózis és az autogén tréning.

Nehéz azt meghatározni, hogy kinek milyen terápiás eljárást célszerű választania, ha egyáltalán választási helyzetben van a paciens. Súlyos depresszió, nagyfokú gátoltság, öngyilkossági veszély esetén a gyógyszeres kezelés feltétlenül indokolt, kórházi elhelyezés is szükségessé válhat. A pszichoterápia indikációja és sikeres alkalmazása nagyban függ a paciens erre való motiváltságán, személyes alkalmasságán. Sok esetben vezethet eredményhez a gyógyszeres-és pszichoterápia kombinációja.

 

 

Vissza