SuperPro kézikönyv

      Számítógépes és SuperPro alapfogalmak

    SuperPro 3.7 Sakkszakértelmi és Adatbázis Rendszer:

      Copyright Lovass László. Minden jog fenntartva.

    Kommunikációs interface a SuperPro rendszerhez:

      Copyright Gubics Péter. Minden jog fenntartva.
      Telefon: (361) 239-0218
      E-mail: gubics@totozo.hu
      Homepage: http://www.totozo.hu

    Külön köszönet:

      Dr. Nagy Ervin nemzetközi mester
      Almási István nemzetközi mester
      Juhász László
      Marco Bottai

    ...részére a fejlesztéshez nyújtott folyamatos segítségükért

    A program rendszer igénye:

    • PC kompatibilis asztali vagy hordozható számítógép:
    • 386 vagy újabb processzor
    • VGA megjelenítô rendszer
    • DOS 3.3 vagy újabb operációs rendszer vagy bármelyik Windows
    • legalább 550 kbyte szabad DOS memória
    • legalább 5 Mbyte szabad terület a merevlemezen

    Ajánlott:

    • Szabványos egér
    • A teljes adatbázishoz CD-ROM meghajtó
    • Tele-sakk kommunikációs bôvítés, telefonvonal, szabványos modem, illetve soros link kábel
    • Genius (DOS-os) sakkprogram


    Kedves Felhasználó!

    A SuperPro 3.7 Sakkszakértôi- és Adatbázis rendszerrel Ön egy hatékony információs rendszer és szolgáltatás birtokába jutott. Ez a program a régi SuperPro jelentôs továbbfejlesztése. A régi változatnál egyszerûbb a kezelése, ugyanakkor sokkal gyorsabb (386-os processzoron sebességre optimalizált), keresési szolgáltatásai egyedülállóak, más rendszerek (ChessBase-, PGN játszma-file) adatállományait is kezeli, a Genius sakkprogramokkal tud elemeztetni, ÉLÔ átlagot és elvárást számítani, modemen (Tele-sakk) keresztül pedig táv-elemzésre, -kigyûjtésre, stb. is képes.
    A SuperPro kifejlesztôje maga is versenysakkozó, így saját és sakkbarátai tapasztalataiból felmérte a programmal kapcsolatban támasztott követelményeket. Lényeges megjegyezni, hogy semmilyen számítógépes rendszer nem képes a valódi sakktudást helyettesíteni vagy pótolni („...az erô nem a kardban, hanem a karban lakozik...”). Viszont a SuperPro „számítógépes térkép”-ként segít bejárhatóvá tenni - korunk információs ôserdejében - az ehhez vezetô utakat.
    Milyen elônyöket ad Önnek a program?
    Könyvek, jegyzetek, kódrendszerek nélkül, „papírmentesen”, mégis mélységében tudja tanulmányozni a sakk irodalmát. Rengeteg idôt takarít meg tanulás és keresés, megnyitási repertoár építés és versenyre való felkészülés terén.
    A hagyományos tanulmányozási módszerek esetében a figyelem ide-oda ugrál a papírra írt lépések (különösen bonyolultabb elemzések) és a sakktábla között, az állást vissza kell rakni, ez pedig nagymértékben rontja az elvégzett munka hatásfokát. A SuperPro esetében viszont a képernyôn rendezett formában látható az összes információ. A tapasztalatok szerint a program használata akár harmadára is csökkentheti a felkészüléshez szükséges idôt!
    Ez a rendszer, más számítógépes adatbázisokkal szemben, független a megnyitási kulcsoktól, mivel az összes eltérés és a hozzájuk tartozó információk közvetlenül megjelennek a játszmában történô mozgásnak megfelelôen. A játszmák és elemzések egyenrangúak .
    A sakk-adatállomány feldolgozásának elve egyszerû: az egységesen kezelt játszmák, változatok egy hatalmas (Enciklopédia-szerû) „faág” szerkezetben tárolódnak. Minden játszma, elemzés a lépés-ágakon keresztül megtalálható. A lépésekhez értékelô-elemzô szimbólumok, a játszma/változat végéhez pedig szöveges fejléc/kommentár fûzhetô.
    A szimbólumok és fejlécek tetszés szerint átszerkeszthetôek, a lépések sorozata az utolsó lépéstôl visszafelé javítható, az elágazások szabadon bôvíthetôek, törölhetôek, fejlécnél bejelölhetôek, átrendezhetôek. A játszmák, változatok megnyitásonként bontott, kis file-ok füzéreiben (.SCG kiterjesztéssel) vagy egy nagyobb, nem módosítható file-ban (.SCD kiterjesztéssel, CD-ROM-os változat) helyezkednek el. ChessBase file (.CBF kiterjesztésû) betöltése esetén a játszmák fejléccel, eltérésekkel, jelekkel együtt SCG kiterjesztésû file-okba alakulnak át.

    A SuperPro telepítése az Ön számítógépére

    A program telepítése igen egyszerû:
    1. Helyezze be a SuperPro CD-ROM-ot a meghajtóba.
    2. Ha bármilyen programot futtat, lépjen ki belôle.
    a) DOS parancssor esetén: írja be a floppy/CD egység betûjelét és kettôspontot A: (vagy más) és üssön Enter-t. Ezután írja be: „SETUP” (+Enter). Ezt követôen elindul a telepítés.
    b) Windows 9x alatt: Start menü ... Futtatás (Run) .. majd írja be: A:SETUP.PIF és OK. A telepítés elindul.
    3. Az üdvözlô és tájékoztató szövegek után a program kérni fogja az Ön nevét. Írja be és üssön Enter-t!
    4. Ha rendelkezik Tele-sakk bôvítéssel (a file neve: COMMDRV.EXE [csak DOS alatt mûködik]), a program kérni fogja az Ön telefonszámát. Írja be és / vagy nyomja meg az Enter-t.
    5. Ezután a telepítô program felajánlja a „C:\SUPERPRO” alkönyvtárt a telepítés célkönyvtáraként. Windows alatti telepítéshez ezt ne változtassa meg. Ha DOS alatti telepítés esetén ez nem felel meg, törölje ki és adjon meg más meghajtó- vagy más könyvtárnevet. Ha rosszul írta be, a program erre figyelmeztetni fogja.
    6. Ha van elôzô SuperPro telepítés a megadott könyvtárban (pl. a SuperPro újratelepítésekor), választhat: a) megtartja a régebbi adatokat és csak a mûködtetô programot telepíti újra („M” választás), vagy b) mindent felülirat az új telepítéssel („F” billentyû)
    7. Ezután a telepítô az Ön számítógépéhez igazodik és bemásolja a szükséges file-okat.
    8. Ha nincs CD-ROM, a program egymás után kéri és bemásolja az adat(játszma) lemezeket.

    A program elsôsorban DOS-os (egyszerû, de gyors és megbízható) rendszer-környezetet igényel, ami szinte minden kompatibilis PC-n rendelkezésre áll, de Windows 3.1, 95 és 98 alatt is mûködik. Természetesen Windows 9x alatt is elérhetô a valódi DOS (pl. Windows 95 indulásakor F8 lenyomásával, majd a „Csak parancssor” választásával). Javasolt a háttérben futó vírusellenörzô programok kikapcsolása. Ha újra kell telepíteni a programot (pl. a számítógép bármilyen részegységének cseréje után), a „SETUP”-ot használva a 6. a) szerint ajánlott eljárni. Az esetleg megsérült SuperPro program és adatbázis lemez(eke)t a SuperPro Service önköltségi (posta, lemez, stb.) alapon bármikor kicseréli. Ha a telepítéssel/indítással (egyéb) problémája akad, ismételje meg a kritikus mûveletet, ha a hiba visszatérô, jegyezze fel pontosan, kérjen segítséget szakembertôl, vagy lépjen kapcsolatba a megadott SuperPro címmel, telefonnal, Email-lel.

    A SuperPro 3.7 elindítása és alapbeállításai

    Tegye a programlemezt és a CD-ROM-ot a meghajtóba! Ahányszor a program elindul, ellenôrizni fogja az eredeti programlemez vagy CD-ROM meglétét a lemezegységben.

    DOS alatt: lépjen be abba az alkönyvtárba, amelyikbe a SuperPro-t telepítette, pl: CD C:\SUPERPRO Ha a DOS bármilyen memória-kezelô (EMM386, HIMEM–XMS a config.sys file-ban) nélkül lett betöltve, akkor a meghívott Genius program használni fogja a teljes memóriát ( /X kapcsolóval fog indulni), ami gyorsítja a hosszabb elemzéseket.

    Windows 9x alatt a megfelelô ikonra kell kattintani, vagy a Start .. Futtatás menübôl válasszon parancsot:

    A következô parancsokkal indíthat (DOS alatt írja be +Enter vagy Windows alatt kattintson az ikonra):

      SUP (Superp3 ikon) ... Genius sakkprogram vezérléséhez

      SUPCOM ... modemes Tele-sakk és Genius hívás egyaránt lehetséges

      SP2 (Sp3 ikon. Sp3dos ikon indítás elôtt visszakapcsol DOS-ba) ... nincs Genius hívási lehetôség.

    Választható paraméterek (.BAT kiterjesztésû kötegelt file-ban [ld. Alapfogalmak..., Batch file] való használathoz is):

      SUP [adatbázis neve .SCG (vagy) .SCD] [útvonal] [/indító User parancs neve]

      Ha a DOS bármilyen memória-kezelô (EMM386, HIMEM-XMS a config.sys file-ban) nélkül lett betöltve, akkor a Genius program használni fogja a teljes memóriát ( /X kapcsolóval fogja indítani), ami gyorsítja a hosszabb kereséseket.
      A program kilépéskor automatikusan lementi a menük összes beállításait és az összes User parancsot.
      A vezérlés menükbe rendezett parancsokkal történik. Ez azt jelenti, hogy a kívánt parancsra (pl. File menü, Load) irányítjuk az egér nyilát, majd a bal oldali egérgomb lenyomásával rákattintunk. Billentyûzetrôl: lenyomva tartjuk az ALT billentyût, és megnyomjuk a parancsszó aláhúzott betûjének billentyûjét (pl. Load-nál ALT és L). Például, ha a Help, majd Demo (ALT H, ALT D) parancs sorozatot elindítjuk, a program elmagyarázza, hogy mi látható a képernyôn. Az ESC billentyûvel vagy a kilépés szimbólumára (kép bal felsô sarka), vagy az egér jobboldali gombjával bárhova kattintva bármilyen mûködô menü vagy parancs megszakítható és a fômenübe visszatérhetünk.
      A beállításokat bármelyik menüben „üres” vagy „tele” karikák jelzik. A „tele” karika mutatja a bekapcsolt állapotot.
      Elsô indításkor kérhetô a fô képernyô bemutatása (ld. Help menü, Demo). Az elsô indítás után célszerû a következô programozható alkönyvtárakat beállítani:

      1. Main (a „nagy” adatbázis külön alkönyvtára, amit a Main parancs betölt, és a keresés is használ, ezért nagyon fontos, hogy ide kerüljön a mindenkori legteljesebb játszmaanyag.)
      2. Select (ebbe az alkönyvtárba kerülnek a kigyûjtések)
      3. CM (a ChessMaster.. sakkprogram alkönyvtára)
      4. Genius (a Genius.. sakkprogram könyvtára)

    Végrehajtás: lépjen a File (ALT F) menübe, lépjen át a beállítandó alkönyvtárba, path (ALT P) után válassza ki, hogy melyiket akarja beállítani (ALT 1..4). A Genius beállításánál az indító programra rákérdez a rendszer. A többi alkönyvtár: a \MASKS (keresômaszkok, indexfile, stb.), a \CLIPBRD (a vágólap és a tele-sakk file-jainak) és a \TEXT (az átalakított szöveges file-ok részére) automatikusan jönnek létre telepítéskor vagy indításkor.
    A SuperPro indításakor az elôzô kilépéskor használt adatbázis és állás töltôdik be, ha ilyen nincs, akkor a MAIN könyvtár elsô file-ja, vagy a CD-ROM elsô file-ja. Ha egyik sincs, a file listáról lehet SCG, SCD, CBF file-t választani.

      Tudnivalók az adatbázisokról

    A CD-ROM-os változatban a teljes, 3.330.000-nél is több változatot tartalmazó adatbázis mellett több, kisebb adatbázis is található. Ezek egyrészt a teljes adatbázison belüli újabb anyagot tartalmazzák, gyorsabb keresés céljára; másrészt válogatott adatbázisokat (éljátékosok, magasabb ÉLÖ-s versenyzõk partijai, stb.) is tartalmaznak.
    Minden adatbázisra jellemzõ: duplikát mentesség, azonos játszma eltérõ lépésekkel, lépéssorrenddel is csak nagyon ritkán fordul elõ. Az adatbázisokat természetesen CD-ROM-ról közvetlenül is lehet használni, sõt, sok esetben a keresés így gyorsabb is, mint merevlemezrõl (!!). A CD-ROM-on 1.000.000 játszma körülbelül 84 Mbyte-ot foglal el.

      Mire figyeljünk, ha játékos(ok)ra keresünk (Search, Game header)?

    Elõször is, olvassuk el az egyes beállítások pontos értelmezéseit. Világoshoz vagy sötéthez (White/Black) több nevet is meg lehet adni pontosvesszõvel elválasztva, de elõfordulhat, hogy egy nevet célszerû e módon többféle írásmóddal is megadni. Pl.: "Zhang" (és általában a rövid, többféleképpen írható-értelmezhetõ kínai, vietnami, stb. nevek) = "Zang;Zhang;Shang". A Wildcards vagy Accent beállítás általában jól alkalmazható hasonló esetekben, de most más a helyezet: Ha a Wildcards-ot használjuk, a "Z*ang" nevet kapjuk, ahol a "Z" és "ang" között bármilyen karakterek lehetnek (vagy semmi), ráadásul az Accent miatt a "Z"-bõl "S" is lehet! A végeredmény: rengeteg "téves" játszma, Sanguineti és mások játszmáival is.
    Ha a keresett játékos színe nem fontos, akkor is célszerû egyszerre világossal és sötéttel is megadni, mert az utóbbi esetben véletlenül sem jöhet be kommentátorként.
    Tehát mindig gondolja végig, hogy az adott beállításnak milyen következményei lehetnek.
    Általában a vezetéknév mellé vesszõvel és kezdõbetûvel megadhatjuk a keresztnevet is, de ezzel a megoldással csak olyan esetekben célszerû élni, amikor a vezetéknév gyakori (pl. Varga, Horváth, Kovács, Nagy, stb.).

      A Norton Commander program file olvasójának beállítása Superpro file-okhoz

    Commands menü; Extension file edit..; Insert; File extension-hoz: (.SCG vagy .SCD); Command for this extension: (pl.:) C:\SUPERPRO\SUP !.! !:!\

      A funkcióbillentyûk kiosztásai

                 -                     Shift                              Alt                                 Ctrl           

    F1 táblát fordít                        +=                               jelöléseket nulláz                        User paraméter
    F2 lépés gyorskeresés             =+                               jelöléseket fordít                     parancsok ismétlése
    F3 játszmajelölés ki              + alatt -                              vari törlése                               elôzô eltérés
    F4 játszmajelölés be             - alatt +                           következô áldozat
    F5 beillesztés                     tisztázatlan                         következô tisztáldozat                   User ciklus
    F6 következô varifile        kompenzáció                       következô aktív áldozat                User szünet
    F7 könyvjelzô csere            ellenjáték                            eltérés csere                       User programozás vége
    F8 következô diagram          ötletével                      variszám szerint rendez                     lejátszás start
    F9 elôzô varifile                egyetlen lépés                   jelöltek szerint rendez                       lejátszás állj
    F10 jelölt varik listája          jobb lenne                        hangjelzés ki/be                               kép ki/be

      Néhány elõre beállított keresõ maszk (\MASKS alkönyvtár) leírása: (vagyis mire kereshetünk vele)

    1990_99 MSK ...........A kilencvenes évek játszmái

    Végjátékok:

    END_2P1P MSK......... 2gy:1gy
    END_2P2P MSK......... 2gy:2gy
    END_3P2P MSK ........ 3gy:2gy
    END_3P3P MSK ........ 3gy:3gy
    END_4P4P MSK ........ 4gy:4gy
    END_BBBB MSK....... 2F:2F
    END_BBBN MSK....... 2F:FH
    END_BBO MSK ......... F:F (ellenkezõ színû)
    END_BBS MSK .......... F:F (azonos színû)
    END_BN MSK ............ F:H

    ENG MSK ................... Angol élgárda
    FRA MSK .................... Francia élvonal
    GER MSK .................... Német élvonal
    HUN MSK ................... Magyar élvonal
    ITA MSK ...................... Olasz élvonal
    RUS MSK ..................... Orosz élvonal
    UKR MSK .................... Ukrán élvonal
    USA MSK .................... USA élvonal
    FIDE1 MSK .................. A világranglista élvonala (84 játékos)
    NAJD_QB6 MSK ......... Vb6-os szicíliai Najdorf
    SH_DRAW MSK ..........."Szalonremik"
    SH_WINS MSK ............ Miniatür nyerések

    Az itt leírtakon kívül a Help menüben egy részletes, keresô rendszeres beépített kézikönyv található.

    Vissza