Magyar English Deutsch Francais Budapesti Tavaszi Fesztivál 2002 Budapesti Őszi Fesztivál Budapesti Búcsú Jegyrendelés
    A Budapesti Tavaszi Fesztivál       HÍREK     JEGYRENDELÉS    Főoldal    

HÍREK < FesztiKult  >
10/20 12:00  Don Juanra mozdul a Trafó>>>
-------------
10/19 21:00  Az UMELEC bemutatja... FOTOK>>>
-------------
10/19 16:00  Budapesti Ôszi Fesztivál 2001.
Demszky Gábor köszöntôje>>>
-------------
10/18 16:00  A 20. század megszelídítése>>>
-------------
10/18 16:00  Tadeusz Kantor. Lehetetlen - 2001. október 19. - december 2.>>>
-------------
10/18 16:00  Peter Maxwell Davies: Resurrection>>>
-------------
10/18 16:00  Kortárs tánc a fesztiválon>>>
-------------
10/18 11:00  EDE fesztivál>>>
-------------
10/13 15:00  10 éves a Budapesti Ôszi Fesztivál - Sajtótájékoztató>>>
-------------
10/12 18:00  Budapest Párizsban>>>
Korábbi híreink
JEGYRENDELÉS
NÉZŐ TÉR
FESZTIVÁLKÖZPONT
TÁMOGATÓK
LINKEK
LOGO
HÍRLEVÉL < Házhoz megy >


MTI  < Távirati stílus >


Budapesti Tavaszi Fesztivál
2002. március 16 - április 1.
Impresszum
[ Hírek ]

A 20. század megszelídítése
Ahogy megszoktuk már, az idei Őszi Fesztivál is igen gazdag koncertműsort kínál 20. századi és kortárs zeneművekből. Végigtekintve a programok során az embernek könnyen az az érzése támad, hogy a tegnap eseményei a megfoghatatlanul távoli múltba vesznek, míg a történelmi messzeségű korok napjaink aktualitásává válnak. Mintha egy tréfás kedvű varázsló akarna megviccelni minket az éjszaka leple alatt, amíg alszunk, azzal, hogy egymástól elszigetelten virágzó birodalmak közé hidakat ver. Talán Don Genaro, a yaqui indiánok varázslója járt itt?

A kínálatból természetesen ezúttal sem hiányozhatnak az ősbemutatók és magyarországi premierek. A hangversenysorozat nyitó eseménye Sári József (1935) akadémiai székfoglaló hangversenye lesz (október 20. MTA Kongresszusi Terem). Leendő akadémiai "kollégája", Kurtág György, a következő szavakkal méltatta munkásságát: "Sári József Magyarország legjelentősebb zeneszerzőinek egyike. Útját egyedül járva, nyugodt visszavonultságban dolgozta ki stílusát, amely a nagy európai zenei hagyományokhoz kapcsolódik, ugyanakkor megragadóan eredeti. Pedagógusként is különleges kisugárzású, tanítványait nem csak az "új", hanem "általában" a zene lelkes rajongóivá teszi. Nagyon tisztelem őt, mint olyan muzsikusjelenséget, amely talán a középkorban volt ismeretes." Székfoglaló hangversenye alkotói pályájának elmúlt három évtizedéről ad reprezentatív, átfogó képet, olyan kitűnő előadók tolmácsolásában, mint Gyöngyössy Zoltán, Ittzés Gergely, Matuz István, Vékony Ildikó vagy Rácz Zoltán, hogy csak néhányat emeljünk ki a gazdag előadói névsorból. Sári József műveivel nem csak ezen a koncerten találkozhatunk, hiszen tulajdonképpeni főszereplője annak a koncertnek is, melynek címét - Don Genaro átváltozásai - a koncertet szerkesztő Vajda Gergely Sári József egyik művéből kölcsönözte (október 30. Műcsarnok). A hangversenyen a Brass in the Five fúvósegyüttest és Jónás Krisztinát hallhatjuk. Sári kompozíciói mellett, melyek között kifejezetten a Brass in the Five számára írt művet is találunk, elhangzik Szőllössy András Musiche per ottoni című darabja és Kurtág idehaza ritkán hallható, Georg Christoph Lichtenberg ironikus, humoros, abszurd szövegeire komponált műve is.
Idén hunyt el Iannis Xenakis, a 20. század utolsó harmadának egyik legjelentősebb és legnagyobb kisugárzású mestere. Már életében a klasszikusoknak kijáró tisztelet és megbecsülés övezte, a nagy zenei enciklopédiák terjedelmes szócikkekben tárgyalták életművét, művészetéről könyvek, monográfiák jelentek meg.

Az Amadinda Ütőegyüttes október 29-én, a Zeneakadémián Xenakis művek megszólaltatásával tiszteleg emléke előtt. Xenakis munkássága az ütőhangszeres zene fejlődése, repertoárjának gazdagodása szempontjából is igen jelentős. Termékeny munkakapcsolatban állt a Strasbourgi Ütősökkel, több művét is ennek az együttesnek komponálta (mint például az 1969-es Pesephassa című darabot, vagy az 1979-es Pléiades-t). A Őszi Fesztivál koncertjén magyarországi bemutatóként csendül fel Xenakis három, speciális afrikai dobokra (djembés) komponált műve, az Okho (1989). Emellett hallható lesz az egy szólistát foglalkoztató Psappha és a Peaux című darab is. A Xenakis emlékének ajánlott koncerten ősbemutatókat is hallhat a közönség. Az együttes tagjának, Váczi Zoltánnak új művét (beFORe JOHN-sorozat legújabb darabját), valamint Fredrik Andersson (A mikulás magányossága) és Michael Askill "Spirálok" című kompozícióját. Utóbbi szerző neve talán idegenül cseng a magyar közönség fülében. Eddigi munkássága alapján azonban egyáltalán nem véletlen, hogy az Amadinda felfigyelt műveire. A délafrikai születésű, de kisgyermek kora óta Ausztráliában élő Askill (1952) ütőhangszeres muzsikus, aki felsőfokú tanulmányait Európában végezte. A fentebb említett Strasbourgi Ütősök meghívására Strasbourgban is tanult. Miután visszatért hazájába a Sydney Szimfonikus Zenekar első ütőse lett. Később életre hívta Ausztrália első professzionális ütőegyüttesét az öttagú Synergy Percussion-t, mely elsősorban az ausztrál kortárs zene megszólaltatását tűzte ki céljául. Askill zeneszerzői munkássága is elsősorban az együtteshez kapcsolódik. A kortárs zene mellett a Synergy számára, hasonlóan az Amadindához, igen fontos a tradicionális zene gyűjtése és megszólaltatása. Askill kompozíciói is e kettős kötődést tükrözik. Több táncszínházi produkcióhoz készített zenét, egyik legutóbbi munkája - Salome - igen nagy visszhangot váltott ki.

Az elmúlt időszakban a Műcsarnok, mint koncertterem már-már összeforrt Csalog Gábor nevével, és Csalog neve a budapesti közönség számára egyre inkább különleges és nagyszabású, kivételes művészi minőséget jelentő produkciókkal kapcsolódott össze. Olyan koncertekre emlékezhetünk, mint amilyen Messiaen grandiózus zongoraciklusának referencia értékű interpretációja volt (Húsz pillantás a gyermek Jézusra), vagy Keller Andrással közös szonátasorozata a legutóbbi Tavaszi Fesztiválon (Beethoven összes hegedűszonátája). Az Őszi Fesztiválon Transzcendens etűdök címmel "transzcendens nehézségű" és igen izgalmasan összeállított műsorral lép fel (Műcsarnok, novembert 4.) Az etűd Liszt Ferenc Transzcendens etűdjei nyomán a koncertrepertoár elfogadott részévé vált, és az igazi kompozícióknak kijáró figyelmet vívott ki magának. Miközben koncertdarabbá vált, megőrzött néhány, az etűd eredeti szellemére jellemző vonást: különleges játéktechnikai mozzanatokkal rendelkezett, s mint szabadon formálható kompozíció legtöbbször a zeneszerzői kísérletezés fontos terepévé vált. Ezáltal az etűd a modern, vagy avantgarde zene "műhely-műfajává" emelkedett. Talán ez utóbbi lehet Csalog Gábor szerkesztői vezérfonala, amikor Liszt, Debussy, Szkrjabin és Ligeti György műveiből válogatott. A négy szerző izgalmasan csoportosított művei nyomán egyfajta "etűdtörténelem" rajzolódik ki, melyben az egyes szereplők újra- és újrafogalmazzák viszonyukat a hagyományhoz. E történetben szinte önálló szólamot alkotnak Szkrjabin etűdjei. Csalog a szerző három, egymástól nagyon különböző stíluskorszakából választott darabokat. Az utolsó korszak etűdjeiről maga a szerző így vallott egy levelében: "Olyan dolgokról tudósítalak, mely számomra örvendetes, számodra talán érdektelen, ám a klasszikus hit védelmezői számára igen fájdalmas: egy általad is ismert zeneszerző három etűdöt komponált! Kvintekben (borzalom!), nónákban (mily perverz!) és... nagyszeptimekben (az utolsó szentségtörés?!). Mit fog szólni ehhez a világ...?". A Szkrjabin-epizód, akárcsak Liszt és Debussy, Csalog koncertjén egy óriás prizmán, Ligeti 1985 óta folyamatosan készülő etűdsorozatán keresztül lesz látható. Az, hogy Ligeti kilenc kompozícióval is szerepel Csalog összeállításában, azt sejteti, hogy a közeljövő egyik hangverseny-szenzációja Ligeti eddig elkészült 17 etűdjének egy koncerten való bemutatása lehet...
Az elmúlt évben sokan, sokféleképpen búcsúztak a 20. századtól. A 21. század első évében úgy tűnik, hogy az összefoglaló, visszatekintő attitűd az idei Őszi Fesztivál zenei eseményeinek is közös vezérfonala. Akár a koncertsorozat mottójának is választhatjuk Decsényi János nagyszabású művének címét: Búcsú egy tovatűnt századtól (Zeneakadémia, október 21.), mely Decsényi oratóriumtrilógiájának (Régi magyar szövegek, 1991; Emlékkönyv, 1998) záróköve. A mű előadására a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és Énekkara vállalkozott.
Visszatekintés és összefoglalás Fekete Gyula szerzői estje is (Műcsarnok, október 25.), melyen 1988 és 2001 között készült kompozíciókat hallhatunk.
Ahogy az elmúlt század szépen, lassan felfűződik a századok hosszú sorára, ahogy emlékek láncolatává szelídül, ahogy leszivárog jelenünk gyökérzetébe, úgy válik egyre inkább megélhetővé, a mindennapok szerves részéve, identitásunk büszkén vállalható biztos tartóoszlopává. Talán ez lehet az Őszi Fesztivál rejtett üzenete, vagy ez is csak Don Genaro egyik csínytevése?

PROGRAM  < Ajánló >
DOHNÁNYI-ESTEK
Dohnányi Ernő születésének 125. évfordulója tiszteletére


Március 16. Zeneakadémia, 19.45
Budapesti Fesztiválzenekar

Március 18. Thália Színház, 19.00
Dohnányi táncest

Március 24. Az ELTE Jogi Karának Díszterme, 19.30
Prunyi Ilona zongoraestje
Dohnányi-estek


Március 28. Az ELTE Jogi Karának Díszterme, 19.30
Bartók Vonósnégyes
Dohnányi-estek
KÉPEK, FOTÓK  < Galeri >
12/01 15:00  Ez nem vicc - LGT képek>>>
-------------
10/13 15:00  10 éves a Budapesti Ôszi Fesztivál - Sajtótájékoztató>>>
-------------
10/12 18:00  Budapesti Párizsban>>>
-------------
08/18 15:30  Budapesti Búcsú 2001 - Nyári karnevál>>>
-------------
08/18 15:30  Budapesti Búcsú 2001 - Június 30. szombat Pepsi Sziget Café>>>
-------------
08/18 15:30  Budapesti Búcsú 2001 - Június 30. szombat LIGET Jazz >>>
-------------
07/01 13:00  Budapesti Búcsú 2001 - Június 30. szombat EST-i Utcabál>>>
-------------
További képek
Könyvajánló  < Fókuszban >

Válasszon olvasnivalót a Fókusz Online Könyváruházból!


TV, mozi, színház  < Portás >




  Főoldal  Jegyrendelés  Nézô tér  Fesztiválközpont  
  Budapesti Tavaszi Fesztivál  Budapesti Búcsú  Budapesti Őszi Fesztivál   
  Támogatók  Linkek   Logo  Impresszum  Észrevételek