Magyar English Deutsch Francais Budapesti Tavaszi Fesztivál 2002 Budapesti Őszi Fesztivál Budapesti Búcsú Jegyrendelés
    A Budapesti Tavaszi Fesztivál       HÍREK     JEGYRENDELÉS    Főoldal    

HÍREK < FesztiKult  >
10/20 12:00  Don Juanra mozdul a Trafó>>>
-------------
10/19 21:00  Az UMELEC bemutatja... FOTOK>>>
-------------
10/19 16:00  Budapesti Ôszi Fesztivál 2001.
Demszky Gábor köszöntôje>>>
-------------
10/18 16:00  A 20. század megszelídítése>>>
-------------
10/18 16:00  Tadeusz Kantor. Lehetetlen - 2001. október 19. - december 2.>>>
-------------
10/18 16:00  Peter Maxwell Davies: Resurrection>>>
-------------
10/18 16:00  Kortárs tánc a fesztiválon>>>
-------------
10/18 11:00  EDE fesztivál>>>
-------------
10/13 15:00  10 éves a Budapesti Ôszi Fesztivál - Sajtótájékoztató>>>
-------------
10/12 18:00  Budapest Párizsban>>>
Korábbi híreink
JEGYRENDELÉS
NÉZŐ TÉR
FESZTIVÁLKÖZPONT
TÁMOGATÓK
LINKEK
LOGO
HÍRLEVÉL < Házhoz megy >


MTI  < Távirati stílus >


Budapesti Tavaszi Fesztivál
2002. március 16 - április 1.
Impresszum
[ Hírek ]

Budapest Párizsban
Budapest Közép-Európa egyik legszebb, legdinamikusabban fejlődő Duna-parti városa. Egyedülálló adottságai, történelme, pezsgő kulturális élete látogatók millióit vonzza a magyar fővárosba. Hasonlóképpen sok magyar utazik ma is Franciaországba és Párizsba, hiszen emlékei, gyűjteményei, vitalitása magyarok egész nemzedékének jelentette a kultúra szentélyét. Mind a Budapestre látogató franciák, mind a Párizsba utazó magyarok tudják: egymás kölcsönös megismerése, értékeinek megbecsülése saját kultúrájukba is újabb színt hoz, és nem utolsósorban nekik maguknak is életre szóló élményt jelent.

Magyarország nem először látogat Párizsba, de az idei magyar programok minden eddiginél hangsúlyosabbá teszik a két nemzet közelségét. Történelmünk során már sokszor kapcsolódott egybe sorsunk. Elég csupán egy-két példát említenem: II. Rákóczi Ferenc fejedelem a Habsburgok elleni függetlenségi harc bukása után jó ideig Párizsban talált menedéket. Bercsényi Franciaország marsalli székébe ülhetett, Benyovszky Madagaszkár francia kormányzója volt. Nemhiába írta Ady Endre, a 20. század elejének egyik legnagyobb magyar költője versében, "Párizs az én Bakonyom", s töltött itt hosszú éveket, írt sok-sok gyönyörű költeményt. Számos nagy magyar művészhez hasonlóan ő is úgy érezte, hogy az a kultúra, az a közeg, amit Franciaország és fővárosa nyújt - otthonos.
Ezt az otthonosságot szeretnénk idevarázsolni a párizsi utcákra, ennek jelképe ez a régi budapesti villamos. Ez a villamos a számos pontos érintkező magyar-francia múltból a jelen kölcsönös kulturális élményein át az egyesülő Európába visz bennünket. Néhány napra idevarázsolja Budapest szellemét a "fény városába", hasznos információkkal, jó programokkal szolgál, és megmutatja, hogy egymás kimeríthetetlen kultúrkincseivel miként lehetünk mindannyian gazdagabbak.

Demszky Gábor
Budapest főpolgármestere

A francia főváros lakói néhány napig kicsit belekóstolhattak Budapest életébe, hiszen csütörtöktől vasárnapig Budapesti kulturális napokat rendeztek Párizsban. A program fő látványossága az a budapesti nosztalgiavillamos volt, amit a Városháza előtti téren csütörtökön "helyeztek üzembe".
A zuhogó esőben is nagy érdeklődést keltett a százéves, okker színű járműmatuzsálem, sokan felszálltak rá, kipróbálták a régi barna-sárga csíkos fapadokat.

A villamos fölé emelt nyitott plexisátorban információs iroda működött, amely ingyen kínálja a Budpaest Párizsban események ismertetőjét, a Budapesti Tavaszi Fesztivál 2002 francia műsorfüzetét, a Budapest Turisztikai Hivatal kiadványait (BKV, Várostérkép, Guide, Gyógyfürdők, Múzeumok, Biztonságosan Budapesten, Eseménynaptár, Kultúra és Örökség, Budapest és Közép-Dunavidék image kiadvány, Budapest leporelló és Magyarország leporelló, Budapesti Történeti Múzeum, Magyar Nemzeti Múzeum, Szépművészeti Múzeum,Szoborpark, Vasúti Emlékpark, Szent István Bazilika, Állatkert, Vidámpark, Budavári Labirintus, Magyar Borok Háza, Tropicarium, Kerékpárral Budapesten), a MAGYart eseményeiről tájékoztató műsorfüzetet és hangulatos budapesti képeslapokat. Lapozgatásra kihelyezett képzőművészeti- és fotóalbumokat szívesen forgatták az információra éhes párizsiak.
A sátor egyik oldalát a magyar főváros épületeiről készült 18 db nagyméretű művészfotók díszítitették, a szerkezet két végén pedig Budapest (éjjeli és nappali) panoráma látképe helyezkedett el.

Az eredeti tervek szerint Bertrand Delanoë párizsi főpolgármester és Demszky Gábor csütörtökön délben nyitotta volna meg a négynaposra tervezett Budapesti Napokat, melynek egyik ékessége a muzeális értékű, rendkívűl látványos pesti villamos volt. Az amerikai tragédia miatt azonban a vendéglátók lemondták az ünnepséget.
A csütörtökön a rossz idő ellenére is lelkes közönség fogadta a Pódium Duo és Tompos Katalin, valamint az Octovoice együttes fellépését, a zenét azonban a rendezők szintén az amerikai gyász miatt leállítatták. Ennek ellenére a nap folyamán sok nézelődő fordult meg a villamos sátrában.

A Városháza boltíves szalonjában este 8-kor hangversenyt adott a Bartók Vonósnégyes. A koncerten részt vett Demszky Gábor és Rockenbauer Zoltán, valamint az est házigazdája, Delanoë főpolgármester. Az előadást a New York-i és washingtoni áldozatok emlékének szentelték. A két főpolgármester találkozóján Demszky Gábor budapesti látogatásra hívta Bertrand Delanoë -t.
Legközelebb szombaton mutatkozhattak be művészeink a Városháza előtt. Sajnos csak három produkció mutatkozhatott be, mivel a negyedik szereplő hangszerét (verkli) az Air France nem találta. Szeptember 25-én került meg a verkli, egy kissé megviselt állapotban. A repülőtársaság a mai napig írásban nem adott választ arra, hogy hol keverték el a hangszert.

A Brass in the Five rézfúvós quintett 1992 szeptemberében alakult a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola akkori növendékeiből. Simai László (trombita), Tóth Tamás (trombita), Soós Péter (kürt), Burget Péter (harsona), Takács Tibor (tuba)
A fiatal művészekből álló együttes megalakulása után röviddel már jelentős megbízatásokat kapott, jelenleg Magyarország vezető rézfúvós együttese. Évente közel 90 koncertet adnak Budapest és az ország szinte valamennyi jelentős koncerttermében, sikereiket pedig az egyre gyarapodó külföldi felkérések bizonyítják. A Liszt Ferenc Zeneakadémia öt frissen felvett növendéke a sors különös szeszélye folytán került össze 1992-ben. Tanáruk a névsorból véletlenül választotta őket egymás mellé, feladatuk az éves kötelező kamaravizsgákra való felkészülés volt. Szóló karrierről álmodtak, zenekarokat néztek ki maguknak. Néha összeültek, s nem túl nagy elánnal, de készültek a vizsgára, eljátszották a pár perces műsort, s egyiküknek sem jutott eszébe, hogy a kamaramuzsikálással komolyan foglalkozzanak.

S ekkor jött a mindent eldöntő pillanat. II. Erzsébet angol Királynő magyarországi látogatása alkalmával a Zeneakadémiát kérték fel egy ünnepi koncert megszervezésére. A Királynő köztudottan kedveli a rézfúvós zenét, így a választás egy rézfúvós kvintettre esett. Az akkori tanár a későbbi Brass in the Five -ot jelölte ki, s küldte a Díszhangversenyre. A fiatal zenészek nem is sejtették, hogy fordulóponthoz érkezett pályájuk.
A sikeres bemutatkozás után a Királynő személyesen gratulált nekik, s azt találta mondani: "Remélem, még találkozom ezzel a remek együttessel!" Ez a mondat indította el a közös gondolkozást. Mi lenne, ha valóban együttest alakítanának? Hátha lesznek még emberek, akik kíváncsiak a rezes muzsikára, és pont az ő zenéjüket hallgatnák szívesen! 1996-ban az együttes kiegészült Vajda Gergely klarinétművész-karmester-zeneszerzővel, aki az együttes művészeti vezetőjeként irányítja a szakmai munkát. Az eltelt közel 10 évben a Brass in the Five Magyarország vezető rézfúvós kamaraegyüttesévé vált. Szakmai sikereik mellett az új utak keresése jellemzi őket. Feszegetik a zene és a formáció adta kereteket, számos zeneszerzőt és művészt ihletett meg játékuk. Dolgoztak többek között Eötvös Péterrel, Sári Józseffel, Gregor Józseffel, Kováts Kolossal, Lehotka Gáborral, Vukán Györggyel. Alapító tagok az UMZE (Új Magyar Zene Egyesülete) kortárszenei ensemble-ban.

A Pódium duó 1992-ben alakult, Szingapúrtól Párizsig a világ számos pontján megfordult, de legszívesebben mégis Magyarországon koncertezik. 2000. márciusában megkapta a Magyar Rádió rangos zenei elismerését, az eMeRTon díjat, és az év nosztalgiaegyüttese lett. Orosz Zoltán első harmonikatanára édesapja, Orosz József volt, aki négyéves korától foglalkozott vele. Tizenhárom évesen - korengedménnyel - felvételt nyert a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolába, harmonika-orgona szakra, majd 1989-ben felvették a főiskolára. 2000-ben - harmadszor is - elindult felnőtt profi kategóriában az Országos Harmonikaversenyen, amit eddig mindannyiszor megnyert. Zoltán számos felvétel közreműködője is: muzsikált Presser Gáborral, Gerendás Péterrel, a Republic együttessel, Heilig Gáborral, játszott Hernádi Judit lemezén, s néhány éve ő is tagja Zorán együttesének. Nemrég pedig olyan sikerrel játszott a Titanic-film szalonzenekarának koncertjén, hogy az együttes felkérte őt a következő lemezükön való közreműködésre. Ursu Gábor a főiskola elvégzése óta az utánpótlásnevelésben vesz részt. Lanton és gitáron egyaránt magas színvonalon játszik, tudását sikeresen adja tovább növendékeinek; példa erre az is, hogy 1998-ban egyik tanítványa lett korosztályában az országos gitárverseny első helyezettje. A Pódium duó kezdettől fogva mindig is szívesen játszott francia zenét, hiszen ebben a műfajban a harmonikának meghatározó szerepe van. 1996-ban például Bardóczy Attilával hármasban a Párizsi Sanzonversenyről a legjobb külföldi előadónak járó díjjal tértek haza. Évek óta visszatérő vendégek a francia nagykövet ünnepi fogadásain is, melyeket a francia nemzeti ünnep alkalmából július 14-én rendez.
A Pódium duónak eddig két CD-je jelent meg: a "Harmonika fehéren-feketén" és az "Ezerarcú harmonika". Mindkét lemezen közismert dallamok hallhatók harmonikán virtuóz előadásban. Tompos Katalin páratlan zenei tehetségére Már korán felfigyeltek, első tanára édesanyja volt,de később olyan neves oktatóktól tanult színészetet, táncot és éneket, mint pl. Mádi-Szabó Katalin. Később Földesi Margit színjáték-dráma stúdiójába járt 3 évig. Országszerte számos fellépése volt, többek között a Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról c. darabban, játszotta a Cabaret c. musical főszerepét is. Tavaly Pacskovszky József filmjében játszotta Ortrud hercegnő szerepét, és jelenleg is filmforgatáson vesz részt. Zenei érdeklődése a francia sanzonoktól, az orosz népzenén keresztül a musicalekig igen sok műfajra kiterjed.

A zenei műfajok közötti kalandozást igen megkönnyíti - mivel félig orosz származású - hogy anyanyelvi szinten beszél oroszul, de beszél angolul, franciául is. A francia sanzonokkal Párizsban ismerkedett meg, országszerte gyakori meghívott vendége a francia rendezvényeknek, és mióta márciusban a Francia Intézet szervezésében megrendezett sanzonversenyen a szélesebb szakmai nyilvánosság előtt is ismertté vált, igen gyakran énekel együtt Bardóczy Attilával, és a Pódium Duóval.
Várhatóan idén ősszel jelenik meg első cd-je, ami iránt a gyakori tv szerepléseknek köszönhetően már most igen nagy az érdeklődés. Idén - 18 évesen - felvették a Színház- és Filmművészeti Egyetem musical szakára, Kerényi Imre osztályába.
Az Octovoice Énekegyüttes 1998-ban adta elso koncertjét, repertoárjuk akkor még a zenetörténet számos korszakának muveibol állt. 2000-ben szakítva a régebbi korok zenéivel kizárólag az a cappella jazz felé fordultak. Ez olyan sikeres volt, hogy a Magyar Televízió mindkét csatornája, a Duna Televízió, valamint a Magyar Rádió is felvételeket készített az együttessel (Aranyág, Naprakész,Duna Tv reggeli musora). A nyolctagú (Kiss Noémi, Kovács Kinga, Bódis Anikó, Érsek Dóra, Gesztesi Tóth László, Geiger György, Boros Tibor, Varga László) együttes tagjai komolyzenei versenyeken különbözo együttesekkel már számtalan díjat nyertek, zenébol diplomáztak, de jazzt csak ebben az együttesben énekelnek. Rendszeresen fellépnek különbözo rendezvényeken, ahol a nyolc hang mindig osztatlan sikert arat azzal, hogy megmutatják, gépies világunkban tisztán az emberi hanggal mi mindent lehet elénekelni.
Nagy sikerrel szerepeltek együtteseink, rengetegen jöttek az előadások után hátra, hogy gratuláljanak és virágot adjanak a magyar művészeknek.
Reméljük, bemutatkozásunk annyira felkeltette az érdeklődésüket fővárosunk iránt, hogy legközelebb Budapest utcáit halk, ámélkodó, francia nyelvű beszélgetés tölti be.

Képek az eseményekről >>>
PROGRAM  < Ajánló >
DOHNÁNYI-ESTEK
Dohnányi Ernő születésének 125. évfordulója tiszteletére


Március 16. Zeneakadémia, 19.45
Budapesti Fesztiválzenekar

Március 18. Thália Színház, 19.00
Dohnányi táncest

Március 24. Az ELTE Jogi Karának Díszterme, 19.30
Prunyi Ilona zongoraestje
Dohnányi-estek


Március 28. Az ELTE Jogi Karának Díszterme, 19.30
Bartók Vonósnégyes
Dohnányi-estek
KÉPEK, FOTÓK  < Galeri >
12/01 15:00  Ez nem vicc - LGT képek>>>
-------------
10/13 15:00  10 éves a Budapesti Ôszi Fesztivál - Sajtótájékoztató>>>
-------------
10/12 18:00  Budapesti Párizsban>>>
-------------
08/18 15:30  Budapesti Búcsú 2001 - Nyári karnevál>>>
-------------
08/18 15:30  Budapesti Búcsú 2001 - Június 30. szombat Pepsi Sziget Café>>>
-------------
08/18 15:30  Budapesti Búcsú 2001 - Június 30. szombat LIGET Jazz >>>
-------------
07/01 13:00  Budapesti Búcsú 2001 - Június 30. szombat EST-i Utcabál>>>
-------------
További képek
Könyvajánló  < Fókuszban >

Válasszon olvasnivalót a Fókusz Online Könyváruházból!


TV, mozi, színház  < Portás >




  Főoldal  Jegyrendelés  Nézô tér  Fesztiválközpont  
  Budapesti Tavaszi Fesztivál  Budapesti Búcsú  Budapesti Őszi Fesztivál   
  Támogatók  Linkek   Logo  Impresszum  Észrevételek