Magyar English Deutsch Francais Budapesti Tavaszi Fesztivál 2002 Budapesti Őszi Fesztivál Budapesti Búcsú Jegyrendelés
    A Budapesti Tavaszi Fesztivál       HÍREK     JEGYRENDELÉS    Főoldal    

HÍREK < FesztiKult  >
03/03 15:00  Kultúra és gazdaság közös ünnepe a Budapesti Tavaszi Fesztivál >>>
-------------
03/03 15:00  Gyermekklub a fesztiválon >>>
-------------
03/03 15:00  Mattis Teutsch és a Blaue Reiter >>>
-------------
03/03 15:00  Petrovics-opera méltatása Németországban >>>
-------------
03/03 15:00  Alig van jegy a tavaszi fesztiválra (Népszabadság) >>>
-------------
03/03 15:00  Telt házak és újdonságok (Népszava) >>>
-------------
03/03 15:00  "A Fesztiválzenekar harmadik korszaka kezdődik" (Mancs) >>>
-------------
02/26 18:00  Marton Éva és Rost Andrea egy színpadon >>>
-------------
02/26 18:00  Jegyvásárlás az első hangig
Last Minute akció idén először >>>
-------------
02/26 18:00  Jancsó Miklóst köszönti Wajda és Mihalkov >>>
-------------
02/24 15:00  Fesztiválkörkép - első kézből >>>
-------------
02/24 15:00  Egyre több külföldi látogatja a Budapesti Tavaszi Fesztivált >>>
-------------
02/24 15:00  Minden jegy elkelt - Telt házas előadások a BTF-en >>>
-------------
Friss híreink
JEGYRENDELÉS
NÉZŐ TÉR
FESZTIVÁLKÖZPONT
TÁMOGATÓK
LINKEK
LOGO
HÍRLEVÉL < Házhoz megy >


MTI  < Távirati stílus >


Budapesti Tavaszi Fesztivál
2002. március 16 - április 1.
Impresszum
[ Hírek ]
 
Kultúra és gazdaság közös ünnepe a Budapesti Tavaszi Fesztivál

Fesztivált szervezni - elsősorban anyagi kérdés. Nem is csoda hát, a Budapesti Tavaszi Fesztivál nem csak a kulturális rovatok újságíróit, hanem a gazdasági zsurnalisztákat is izgatja. A Cégvezetés című lap nemrégiben hosszas elemzést közölt fesztiválokról és fesztiválszervezőkről - itthon és külföldön egyaránt. A hosszas cikk húzott változatát közöljük ezúttal a Fesztiválkörkép hasábjain, kiemelve természetesen a BTF-re vonatkozó ismereteket.

Fesztiválok Európában és itthon
A latin eredetű fesztivál szó ünnepi seregszemlét jelent, s a legtöbb európai kulturális esemény elnevezésében bennfoglaltatik az ünnepi jelző: Salzburgi Ünnepi Játékok, Bayreuthi Ünnepi Játékok és így tovább. A fesztiválok kialakulásában alighanem a XVIII.-XIX. századi polgári gyarapodás játszott főszerepet, ünnepi bemutatókat azelőtt is rendeztek fejedelmek, egyházi méltóságok, tehetős arisztokraták, majd pénzbárók, de szinte csak zárt társaság előtt. A széles nyilvánosság számára a színházi és koncertélet, mindaz, amit ma úgynevezett magas kultúrának nevezünk, országonként más évtizedekben, de nagyjából Mozart korában vált igazán és általánosan hozzáférhetővé. A művész helyzete is ez idő tájt változott meg: Haydn még szigorúan alkalmazott volt, Liszt Ferenc azonban már művészfejedelem, még akkor is, ha támogatói néha igencsak megkeserítették életét.

Itthon nem egyszerű
Nem csupán a smaragdszínű alpesi rétek látszanak zöldebbnek, a fesztiválszervezési ambíciók bár ugyanolyan lázasak, mint a szomszédban, a praxis eltérő. A pénz - vághatná rá az olvasó. Igen, az anyagi források másutt bővebben buzognak, bár szinte egész Európában jajveszékelés hallatszik, Párizstól Berlinig, a technokrata kormányok szűkmarkúak a kultúrával. Azért nem a pénz az egyetlen ok, hanem inkább a hagyomány hiánya. Nem mintha nem lennének nagymultú rendezvények, sőt ma már a fiatalabb fesztiválok is túl léptek a “kamaszkoron", de a rendszerváltás a finanszírozási metódust is érintette. A kulturális termék piaci áru - mondják a gazdasági szakemberek. Csakhogy a fizetőképes kereslet kisebb, semhogy értékén lehetne aruba bocsátani ezeket a termékeket. Mert Skót Kamarazenekar ide, Sir Mackerras oda, ugyan ki adna és ki adhatna kb. 21 ezer forintot egy hangversenyjegyért? Az állami és önkormányzati támogatást egyelőre nem nékülözheti a kulturális szféra, aemly azért megpróbált bizalmasabb viszonyba kerülni az üzletivel. A legjobb példa erre a Budapesti Tavaszi Fesztivál és a Siemens Nemzeti Vállalatcsoport kapcsolata. A “viszony" három évre köttetett (előtte a TVK, azelőtt pedig a Pannon GSM támogatta a BTF-et), s reméljük, 2002 után is fönnmarad. Csakhogy: a Siemens anyacége példaszerűen támogatja kultúrát és a szociális szférát otthon, Németországban. Az egyik legrangosabb német művészeti díj az Ernst Siemens Alapítványé, a magyarok számára büszkeség, hogy 1997-ben Kurtág György, 1998-ban pedig Ligeti György nyerte a díjat. Mindketten vendégei lesznek egyébként az idei BTF-nek, Kurtág most 75 éves, és születésnapi hangversenyére a három évvel idősebb Ligeti és fiatalabb, de velük a világban egyenrangú pályatársuk Eötvös Péter is hazajön. E koncert megtartása is a minisztériumi és fővárosi büdzsét alaposan kiegészítő Siemensnek köszönhetőCsakúgy mint a Mannheimi Nemzeti Színház zenekara és operaegyüttese vendégjátéka, valamint a Berlini Szimfonikusok és Eliahu Inbal föllépte . Úgy hírlik egyébként, hogy a Nemzeti Légiközlekedési Vállalat is a Kurtág-estre kívánja meghívni a partnereit - ez az esemény kétségbevonhatatlan művészi értéke mellett társadalmi súlyát is érzékelteti.
A programot öt éve szervező Budapesti Fesztiválközpont Kht.-ét a főváros hozta létre, vezetője az első privát koncertiroda, a Pentaton alapítója, a menedzselésben sokéves nemzetközi gyakorlattal bíró Zimányi Zsófia. Így a BTF is követi azt a szokást, hogy a zárónap idején közzé teszi a következő évre tervezett műsort, decemberben elküldi a műsorfüzeteket a még létező idegenforgalmi kirendeltségekhez, partner turista szervezetekhez, és honlapját állandóan frissíti. Ebben még előbbre is jár, mint nyugati társai, amelyek föltehetően a gazdagság kényelme miatt nem korrigálják adataikat. A BTF sokrétű anyaga a
www.fesztivalvaros.hu és a www.euro-festival.net honlapon is elérhető. Az utóbbi fönntartója az Európai Fesztiválok genfi székhelyű szövetsége, főtitkára a BTF korábbi vezetője, a magyar Klenjánszky Tamás. A szövetségnek több mint nyolcvan tagja van a svéd Drottningholm Fesztiváltól a Beiruti Al Bustánig.
Visszatérve a Budapesti Tavaszi Fesztiválhoz, a millennium évében volt húsz esztendős a rendezvény, így a két ünnepi alkalmat minden korábbinál gazdagabb programmal köszöntötték. Bemutatták Eötvös Péter új operáját a Három nővért, mindössze két évvel a lyoni ősbemutató után. Itt járt a BBC Szimfonikus Zenekara, Andrew Davis vezényletével, Leonidas Kavakos, a görög hegedűfenomén és Borisz Pergemnscsikov csellóművész és még sokan mások. Ismét megrendezték az operettfesztivált és kortárs táncszínházi találkozót szerveztek.
A támogatók közül a legtöbbet a turizmusban érdekelt Gazdasági Minisztérium szánta a fesztiválra, 135 millió forintot. A kulturális tárca, a fővárosi önkormányzat és a szponzorok körülbelül ugyanannyit költöttek a BTF-re, a jegybevétel megközelítette a 1000 milliót és a Budapesti Fesztiválközpont Kht. egyéb, főként barterszerződésekből adódó bevételei meghaladták a 200 milliót. (Ide megpróbálok új számokat is szerezni, de egyelőre képlékeny a dolog.)
Nehéz volt elképzelni, vajon lehetséges-e az ünnepi koncepciót fölülmúlni. E pillanatban úgy látszik: lehet. Bizonyosan elfogy minden jegy Msztyiszlav Rosztropovics és a Liszt Ferenc Kamarazenekar Kongresszusi Központbeli hangversenyére, a cselló és az orosz zene XX.századi óriásának Budapestre érkezését nagy várakozás előzi meg. Akárcsak azt a Bánk bán koncertprodukciót, amelyben két világjáró magyar énekesnő lép pódiumra, Marton Éva és Rost Andrea. Az idén 10 éves Budapesti Kamaraopera Händel Orlandóját mutatja be Philip Pickett, a londoni Guilhall School of Music mesterének vezényletével. Fesztivál a fesztiválban a Mandarinok világszemléje. Bartók táncszínpadi hőse nemcsak európai elképzelések, a lodzi, vagy a zágrábi táncosok megfogalmazásában kerül színre, és egy kínai társulatot is idevárnak. Nagyszabású kiállítások, szabadtéri programok tarkítják március 16. és április 1. között a napokat. Közben a kht. a Budapesti Őszi Fesztivál, a kortárs, az avantgárd művészetek eseményeinek szervezésén is javában dolgozik és már a 2002-es BTF előkészítése is megkezdődött. Világhírű művészekkel szerződni legalább két éves terminusokra lehet.
A fesztivál ebben a két évben elérte azt a méretet, amelynek finanszírozási forrásai nem könnyen, de még előteremthetők. A következő évek feladata a színvonal megőrzése, és a világsztárok fiatalabb nemzedékének Budapestre hívása.

Cégvezetés |  Salzburg |  Bayreuth
PROGRAM  < Ajánló >
DOHNÁNYI-ESTEK
Dohnányi Ernő születésének 125. évfordulója tiszteletére


Március 16. Zeneakadémia, 19.45
Budapesti Fesztiválzenekar

Március 18. Thália Színház, 19.00
Dohnányi táncest

Március 24. Az ELTE Jogi Karának Díszterme, 19.30
Prunyi Ilona zongoraestje
Dohnányi-estek


Március 28. Az ELTE Jogi Karának Díszterme, 19.30
Bartók Vonósnégyes
Dohnányi-estek
KÉPEK, FOTÓK  < Galeri >
12/01 15:00  Ez nem vicc - LGT képek>>>
-------------
10/13 15:00  10 éves a Budapesti Ôszi Fesztivál - Sajtótájékoztató>>>
-------------
10/12 18:00  Budapesti Párizsban>>>
-------------
08/18 15:30  Budapesti Búcsú 2001 - Nyári karnevál>>>
-------------
08/18 15:30  Budapesti Búcsú 2001 - Június 30. szombat Pepsi Sziget Café>>>
-------------
08/18 15:30  Budapesti Búcsú 2001 - Június 30. szombat LIGET Jazz >>>
-------------
07/01 13:00  Budapesti Búcsú 2001 - Június 30. szombat EST-i Utcabál>>>
-------------
További képek
Könyvajánló  < Fókuszban >

Válasszon olvasnivalót a Fókusz Online Könyváruházból!


TV, mozi, színház  < Portás >




  Főoldal  Jegyrendelés  Nézô tér  Fesztiválközpont  
  Budapesti Tavaszi Fesztivál  Budapesti Búcsú  Budapesti Őszi Fesztivál   
  Támogatók  Linkek   Logo  Impresszum  Észrevételek